altΝ.Γυναικόκαστρο – Αργυρούπολη 3-1alt

Μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε στο Σαββατιάτικο αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου στο Νέο Γυναικόκαστρο και αυτό γιατί φρόντισαν οι γηπεδούχοι -παράγοντες κ ποδοσφαιριστές- να δημιουργήσουν κλίμα που τους επέτρεψε με την ανοχή των διαιτητών να πάρουν το παιχνίδι. Οι διαμαρτυρίες σε κάθε φάση (χωρίς καμία υπερβολή) και οι καθυστερήσεις είχαν σαν αποτέλεσμα απο τα 90′, ούτε 40 λεπτά να παιχτεί ποδόσφαιρο. Οι σκοπιμότητες από τους γηπεδούχους, η ατιμωρησία από τον άρχοντα του αγώνα και ο ανορθόδοξος τρόπος παιχνιδιού από πλευράς φιλοξενούμενων είχαν σαν φυσικό επακόλουθο την ήττα για τον Ηρακλή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το οποίο ήταν μικρό σε σχέση με το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκόλ προερχόμενο από θέση οφσάιντ και ήταν τυχεροί στο δεύτερο αφού από εκτέλεση φάουλ η μπάλα άλλαξε κατεύθυνση στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 1-0 ο Γιαννιώτης των γηπεδούχων έχοντας κίτρινη, βρήκε στο λαιμό τον Αρβανίτη μαρκάρισμα για απευθείας κόκκινη. Σε αυτό το σημείο αντί οι παράγοντες να ανησυχούν για την υγεία του ποδοφαιριστή ο οποίος βρισκόταν στο έδαφος ζαλισμένος από το χτύπημα, έτρεξαν στον διαιτητή διαμαρτυρόμενοι για να αποφύγουν την κόκκινη. Από τις εντονότατες διαμαρτυρίες κατάφεραν να επηρεάσουν τον διαιτητή και να τον αποβάλει δείχνοντας δεύτερη κίτρινη. Από εκείνο το συμβάν και έπειτα ο διαιτητής έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Αντί να τους αποβάλει από τον αγωνιστικό χώρο τους άφησε να συνεχίζουν το παιχνίδι τους, βρίζοντας πολλές φορές παράγοντες και παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής μπήκε για να παίξει ποδόσφαιρο όσο φυσικά του επέτρεπαν οι συνθήκες αλλά αγωνίστηκε ανορθόδοξα με γεμίσματα γεγονός το οποίο όχι μόνο δεν τον βοήθησε αλλά τον αφησε πίσω στο σκορ με τρία τέρματα καθώς οι γηπεδούχοι σε μια από τις τρείς φορές που βγήκαν στην κόντρα ευτύχησαν να σκοράρουν. Νωρίτερα προηγήθηκε η αποβολή του Αλέξη Μουρατίδη ο οποίος πήγε να προλάβει τον Τσόνογλου, ήρθαν απλά σε επαφή και με τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων αλλά και τον τρόπο που φώναζε στο έδαφος ο “έμπειρος” τερματοφύλακας επήλθε η δεύτερη κίτρινη. Το 3-1 για τον Ηρακλή πέτυχε με κεφαλιά ο Βέργος στο 85′.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται τις Μάνδρες.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μιχαηλίδης, Λαδάς, Μόνης, Μουρατίδης Γ.(Κωφίδης), Νικολαιδης, Ευθυμιάδης, Χειμωνίδης(Πολύμερος), Τσαχουρίδης(Ζαραλής), Παπαδόπουλος(Αρβανίτης), Βέργος, Μουρατίδης Α. .