Πευκόδασος – Αργυρούπολη 1-2

Οι πολλές ελλείψεις από πλευράς Ηρακλή παραλίγο να στοιχίσουν. Όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και συντέλεσαν στην επιτυχία που ήταν η δεύτερη στα εκτός έδρας παιχνίδια. Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με το πρώτο 20λεπτο να είναι αναγνωριστικό και την πρώτη καλή ευκαιρία να έχει ο Μπάμπης Μιχαηλίδης στο 21′ με ωραίο σουτ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας. Η συνέχεια ηταν ανάλογη με την ομάδα μας να πλησιάζει στο γκολ με φάουλ του Ανέστη Παπαδόπουλου και τον Μπάμπη Μιχαηλίδη με σουτ έξω από την περιοχή να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 23′ και να ανοίγει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα έχοντας δυο καλές ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα. Στο 60′ ο Μπάμπης Μιχαηλίδης έπειτα από ωραία ενέργεια και σουτ που επεχείρησε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδος του και δυο λεπτά αργότερα αντίπαλος  που ηταν τελευταίος παίκτης τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Τακίδη να υποδικνύει σωστά το πέναλτυ και να αποβάλει τον αμυνόμενο ποδοσφαιριστή. Στο 62′ λοιπόν ο Ηρακλής έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι καθώς το πέναλτυ που εκτέλεσε ο Σκέρα απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 70′ έπειτα από λάθος από δεξιά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Νίκο Αβραμίδη βάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Η συνέχεια ήταν όπως αναμενόταν δύσκολη με την ομάδα μας να έχει καλές ευκαιρίες με τον Σκέρα, τον Θόδωρο και Μπάμπη Μιχαηλίδη να διευρύνει το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση κάτι που όμως δεν έγινε καθώς η αμυντική γραμμή της ομάδας δεν το επέτρεψε. Οι Ζαραλής, Παρασκευόπουλος και Τσαχαλίδης ήταν εκεί με τον Έλβις Ντόκα κάτω απο τα δοκάρια να κρατάει το αποτέλεσμα.

Η διαιτησία των Τακίδη, Καζακίδη και Κουζουκίδη κρίνεται καλή, σε αρκέτες περιπτώσεις όμως ο διαιτητής Τακίδης όφειλε να προστατέψει τους ποδοσφαιριστες της ομάδας από τα επικίνδυνα μαρκαρίσματα των αντιπάλων.

{gallery}iraklis/photos/2011-12/PEUKODASOS-HRAKLHS 1-2 01-10-2011:::1:::{/gallery}

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ντόκα Ελ., Περπερίδης Ιωαν., Αναστασιάδης Γ., Ζαραλής Δ., Παρασκευόπουλος Π., Τσαχαλίδης Ευαγ., Σκέρα Αλ. (Μιχαηλίδης Σ.), Χειμωνίδης Π., Παπαδόπουλος Αν., Μιχαηλίδης Χ., Μιχαηλίδης Θ.

Σκόρερ : Μιχαηλίδης Χαραλαμπος (2)

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής φιλοξενεί τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου το Σάββατο 08/10  στις 16:00.