altΑργυρούπολη – Μ.Βρύση 3-2

Μεγάλη νίκη με μεγάλη ανατροπή για τον Ηρακλή ο οποίος βρέθηκε να ηττάται 0-2 στο πρώτο μέρος και κατάφερε στο δεύτερο να πετύχει τρία τέρματα παίρνοντας παράλληλα τους τρεις πολύτιμους βαθμούς !

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ηρακλή καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτυ σε ανατροπή του Διονυσιάδη, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Στην συνέχεια ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει με τον Λαδά στο 8′ και τον Παπαδόπουλο στο 15′ να έχουν καλές στιγμές σε σουτ που επιχείρησαν. Από την πλευρά των φιλοξενουμένων μοναδικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους είχαν ο Ζώτος στο 8′ με πλασέ που πέρασε μόλις άουτ και ο Διονυσιάδης στο 20′ όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Γαβριηλίδη. Το 0-2 για την Μ.Βρύση πέτυχε ο Διονυσιάδης στο 36′ όταν δέχτηκε με μακρινή κάθετη πάσα την μπάλα περνώντας τον Ευθυμιάδη στο σπριντ και πλασάροντας εύστοχα τον Γαβριηλίδη.alt

Στην επανάληψη η επιλογή του Νίκου Κωτάκη με την είσοδο του Αγγελου Ευθυμιάδη και του Γιώργου Τακαβάκη συνέβαλε τα μέγιστα στην πραγματοποίηση μιας μεγάλης ανατροπής. Ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο μισό και στο 53′ απείλησε με τον Ανέστη Παπαδόπουλο όταν το δυνατό σουτ του πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Παπαδαμιανού. Στο 58′ ο Αγγελος Ευθυμιάδης μείωσε σε 1-2 με δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή για να ισοφαρίσει ο Γιώργος Τακαβάκης στο 63′ με κεφαλιά. Το παιχνίδι “πήρε φωτιά” για τα καλά και στο 69′ χάθηκε ευκαιρία από τον Γιώργο Τακαβάκη ο οποίος υπό πίεση έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ. Οτι δεν κατάφερε ο Τακαβάκης στο 69′ το κατάφερε ο Ανδρέας Λαδάς τέσσερα λεπτά αργότερα με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο γκολ προηγήθηκε ενέργεια του Πασχάλη Παπάκη ο οποίος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Παπαδαμιανό με τον διαιτητή να αφήνει το πλεονέκτημα και τον Λαδά παίρνοντας το ριμπάουντ να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Στο 74′ ο ίδιος παίκτης με ωραία ενέργεια και την ψυχολογία στα ύψη πλασάρει αποκρούει ο τερματοφύλακας και στη συνέχεια ξαναπλασάρει με τον αμυντικό να διώχνει πάνω στην γραμμή. Στο 80′ ο διαιτητής Κατσάνης απέβαλε τον Κοσμά Παπαδόπουλο ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του για διαμαρτυρία. Στην συνέχεια σωτήρια επέμβαση από τον Νίκο Ασημακίδη απέτρεψε την ισοφάριση στην μοναδική ίσως καλή ευκαιρία στο δευτερο μέρος για την πλευρά των φιλοξενουμένων. Ατυχής στιγμή στο 85′ η αποβολή του Ανδρέα Λαδά με δεύτερη κίτρινη για καθυστέρηση ο οποίος ήταν από τους διακριθέντες του Ηρακλή.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωτάκης) : Γαβριηλίδης, Τακαβάκης Οδ., Ασημακίδης, Μιχαλόπουλος(45′ Ευθυμιάδης Αγγ.), Ευθυμιάδης Θ., Τσαχουρίδης, Λαδάς, Σερταρίδης, Νικολαιδης (45′ Τακαβάκης Γ.), Παπάκης, Παπαδόπουλος Αν.(Φιλιππίδης) .

Επόμενη αγωνιστική : ΑΕ Πολυκάστρου – Ηρακλής Αργυρούπολης 24 Οκτωβρίου στις 4μ.μ.