altΧέρσο – Αργυρούπολη 3-4.

Το μόνο που κρατά ο Ηρακλής από το παιχνίδι του Σαββάτου είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης.

Το σκορ άνοιξε στο 10′ ο Βέργος για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 19′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Γαβριηλίδη. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους στο 41′ ο Βέργος και πάλι έβαλε την ομάδα μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μισό και στο 52′ ο Κωττάκης για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σκοράρει διαμορφώνοντας το 1-3. Δύο λεπτά αργότερα ο Βέργος πέτυχε χατ-τρικ κάνοντας παράλληλα το 1-4. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 55′ δηλαδή, έγινε λάθος στο κέντρο του γηπέδου και τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται μειώνοντας σε 2-4. Στο 60′ είχαμε τον τραυματισμό του τερματοφύλακα Γαβριηλίδη, ο οποίος διεκομίσθη στο Νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους, με τον Ζήση να παίρνει την θέση του κάτω από τα δοκάρια. Στο 70′ ο Μουρατίδης με κεφαλιά πήγε να γυρίσει στον Ζήση πετυχαίνοντας αυτογκολ, διαμορφωνοντας έτσι το 3-4, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Από πλευράς Ηρακλή χάθηκαν πολλές ευκαιρίες να σημειωθεί κάποιο τέρμα το οποίο θα πρόσφερε την ασφάλεια των δύο τερμάτων με χαρακτηριστική αυτή στην οποία υπήρξαν τρία διαδοχικά δοκάρια από Παυλίδη, Βέργο και Κωττάκη. Για 20 λεπτα υπήρχε η ανησυχία της ισοφάρισης χωρίς όμως να δημιουργηθεί ουσιαστική ευκαιρία από τους γηπεδούχους.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γαβριηλίδης(Ζήσης), Μόνης(Τσαχουρίδης), Μουρατίδης Γ, Παυλίδης, Ευθυμιάδης, Μουρατίδης Αλ., Κωττάκης, Χειμωνίδης, Μύττης, Βέργος, Λαδας.

Ο Ηρακλής υποδέχεται την Γουμένισσα στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής το ερχόμενο Σάββατο στις 15:30.