altΑγιος Πέτρος – Αργυρούπολη 2-1

Η αστοχία του πρώτου μέρους αλλά και το κακό δεύτερο μισό ήταν καθοριστικοί παράγοντες στο να πραγματοποιηθεί η έκπληξη της αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής με τις ευκαιρίες που δημιούργησε έδειξε πως δεν θα έχει πρόβλημα στον αγώνα και θα πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Νωρίς έγινε απειλητικός με σουτ του Χειμωνίδη, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι. Αργότερα μοναδική ευκαιρία απώλεσε ο Ευθυμιάδης, όταν σε τετ α τετ έχασε το κοντρολ και τελικά την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, πλασάροντας πάνω στον Γαρδάνη. Στο μισάωρο του αγώνα η μπάλα πέρασε από τα πλάγια στον Χειμωνίδη ο οποίος σουταρε, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και ο επερχόμενος Γιώργος Μουρατίδης έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 40′ ο Βέργος με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή και δυνατό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γαρδάνη, ο οποίος εστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ευκαιρία σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Πασχάλη Γαρδάνη, όταν πλάσαρε τον Γαβριηλίδη και ενώ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα επενέβη σωτήρια ο Γιώργος Μουρατίδης.

Το δεύτερο μισό ήταν κακό για τον Ηρακλή, με την ομάδα του Αγ. Πέτρου να εκμεταλλεύεται τα λάθη στο κέντρο βγαίνοντας στην αντεπίθεση και πετυχαίνοντας δύο τέρματα με τον ίδιο τρόπο. Δύο λεπτά νωρίτερα από την επίτευξη του πρώτου τέρματος οι γηπεδούχοι είχαν πέναλτυ το οποίο απέκρουσε ο Γαβριηλίδης. Στο 2-0 ο διαιτητής αρνήθηκε να υποδείξει πέναλτυ σε ανατροπή του Βέργου αρχικά και φάουλ στη συνέχεια της φάσης στον Λαδά. Η μείωση του σκορ έγινε από τον Βέργο στο 89′ με κοντινό πλασέ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται την Επτάλοφο το Σάββατο στις 15:00.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γαβριηλίδης, Μόνης, Μουρατίδης Γ,  Νικολαιδης,Μουρατίδης Αλ.(Παπαδόπουλος), Ανανιάδης, Αρβανίτης, Ευθυμιάδης, Χειμωνίδης, Βέργος, Λαδας.