altaltΠαρά την ήττα η ομάδα έδειξε ψυχή !

Οι ελλείψεις στοίχησαν για μια ακομη φορά, καθώς αν υπήρχαν λύσεις από τον πάγκο το αποτέλεσμα θα ταν διαφορετικό. Οι απόντες Μιχαηλίδης, Φυλακτάκης, Ξανθόπουλος και Βασιλειάδης θα έδιναν τις απαραίτητες λύσεις κ ανάσες στην ομάδα καθώς ο αντίπαλος ήταν ανώτερος και πίεζε σε όλο τον αγώνα. Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηρακλή και στο 4ο λεπτό ο Παπάκης με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Η Γουμένισσα αντέδρασε άμεσα πραγματοποιώντας δυο καλές ευκαιρίες αλλά ο Ροδακόπουλος ήταν εκεί και απεσώβησε την ισοφάριση. Τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του είχε ο Ηρακλής με τον Παπάκη όταν το δυνατό σουτ, που είχε σε τετ-α-τετ, πέρασε μόλις δίπλα απο το δοκάρι. Η πίεση που άσκησε το Πάικο δεν καρποφόρησε και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ηρακλή να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Γουμένισσα είχε την τύχη να ισοφαρίσει στο πρώτο κιόλας λεπτό με δυνατό σουτ του Κουβατσίδη έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι της εστίας του Ηρακλή. Η τύχη γύσισε την πλάτη στον Ηρακλή καθώς σε 10 λεπτά ήρθε το 1-2 όταν το δυνατό σουτ του Καραελευθερίου μέσα από την περιοχή κατέληξε στα δίχτυα του Ροδακόπουλου ο οποίος είχε σώματα μπροστά του και δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Η γρήγορη ανατροπή επηρέασε τους παίκτες οι οποίοι έκαναν υπερπροσπάθεια στην πίεση που δέχονταν από τους αντιπάλους. Παρόλα αυτά η ομάδα έδειξε σθένος και ψυχή, βγήκε μπροστά και απώλεσε μοναδικές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα. Αρχικά με τον Παπάκη σε μοναδικό τετ-α-τετ να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα και με τον Σερταρίδη με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να φεύγει άουτ. Στο 70΄ ήρθε το 1-3 όταν η μπάλα γλύστρισε από τα χέρια του τερματοφύλακα Ροδακόπουλου σε σουτ του Δασκάλου και τρία λεπτα αρργότερα το Πάικο έχασε πέναλτυ με τον Αρδάλη. Ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στο 90′, από κοντά, με τον Ηρακλή να διαμαρτύρεται οτί ο παίκτης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, γεγονός το οποίο μικρή σημασία είχε.

Ο Ηρακλής παρά τις απουσίες κρατάει την εμφάνιση και με τις προσθήκες που θα κάνει τον Ιανουάριο ευελπιστεί να αλλάξει την ισχύ του αλλά και την θέση του, η οποία δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα αφού υπάρχουν ομάδες οι οποίες βρίσκονται ψηλότερα χωρίς να είναι καλύτερες απο αυτόν !