altΝ.Σάντα – Αργυρούπολη 1 – 1.alt

Σ’ ένα παιχνίδι ανοιχτό με πολλές φάσεις για την κάθε ομάδα δεν βγήκε νικητής ! Οι δυο ομάδες είχαν απο ένα ημίχρονο με την Σάντα να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά να δέχεται τέρμα και τον Ηρακλή το αντίστροφο.

Ο Ηρακλής ευτύχησε να προηγηθεί στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα όταν από σέντρα του Παναγιώτη Αρβανίτη η μπάλα αποκρούστηκε από χέρι αμυντικού με τον διαιτητή της συνάντησης να σημειώνει την παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτυ ανέλαβε ο αρχηγός του Ηρακλή Μπάμπης Μιχαηλίδης σημειώνοντας το έβδομο φετινό του τέρμα. Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν δύσκολη για τον Ηρακλή με τον Ποντιακό να είναι αρκετά επικίνδυνος και απειλητικός σε πολλές επισκέψεις του στα καρέ του Γιώργου Ζήση με το αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής ήταν ανώτερος και έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-2 και να κλειδώσει το ματς στο 60′ με τον Λουκοβίτη ο οποίος από πλεονεκτηκή θέση δεν μπόρεσε να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σε αυτές τις περιπτώσεις η μπάλα τιμωρεί και λίγα λεπτά αργότερα ο Ποντιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με σουτ του Τρυγώνη απο το ύψος της περιοχής. Η συνέχεια ήταν διαφορετική για τον Ηρακλή ο οπόιος με την είσοδο του Βέργου έγινε πιο επιθετικός και είχε αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερες δύο του ίδιου και δύο του Μπάμπη Μιχαηλίδη με την δεύτερη να χάνεται στο 92′ όταν βγήκε μόνος τετ α τετ αλλά νικήθηκε απο τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ν.Σάντα είχε οριζόντιο δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Σιάνα και την απαραίτητη παρέμβαση του Γιώργου Ζήση. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τις δυο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι αλλά να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο.

ΗΡΑΚΛΗΣ :Ζήσης, Μουρατίδης Αλ, Μουρατίδης Γ., Αρβανίτης(Αναστασιάδης), Νικολαιδης,  Μόνης, Λαδάς, Τσαχουρίδης, Λουκοβίτης(Βέργος), Παπαδόπουλος(Πολύμερος), Μιχαηλίδης.

Την επόμενη αγωνιστική (23/11/13 στις 15.00) ο Ηρακλής υποδέχεται την Δόξα Χέρσου.