alt

Η διαιτησία αλοίωσε το αποτέλεσμα και χάρισε την νίκη στο Πολύκαστρο, με το 1-4 να δείχνει εύκολη επικράτηση αλλά να είναι εντελώς πλασματικό.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε νωρίς με τον Μπάμπη Μιχαηλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή. Η ομάδα που είχε τον έλεγχο του ημιχρόνου ήταν ο Ηρακλής και θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του σε δυο κλασικές ευκαιρίες που είχε μία με τον Μιχαηλίδη να πλασάρει τον Γαρδάνη σε τετ-α-τετ μόλις αουτ και τον Λαδά την προσπάθεια του οποίου απέκρουσε σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Ο Ηρακλής είχε την υπεροχή αλλά σε μία από τις λίγες επισκέψεις του Πολυκάστρου στο 35′ ήρθε η ισοφάριση, γκολ το οποίο δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο παίκτης παίρνει την μπάλα καθαρά με το χέρι και τον επόπτη που βρισκόταν κοντά να μην δείχνει την παράβαση ! Σαν να μην έφτανε αυτό ο διαιτητής πεντε λεπτά αργότερα αρνήθηκε να καταλογίσει πέναλτυ σε ανατροπή του Γιώργου Μουρατίδη και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν περισσότερο δραστήριοι και με την βοήθεια του επόπτη Τσελεκίδη ο οποίος είχε κακή απόδοση, καθώς έχασε δυο φάσεις και μέτρησε ένα γκολ το οποίο δεν μπήκε ποτέ, έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Ζήση. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε και την άρνηση του διαιτητή Τσαλουχίδη να τηρήσει το γράμμα του νόμου και να αποβάλει ποδοσφαιριστή της ΑΕΠ ο οποίος έβρισε τα θεία. Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 75′ με την τύχη να γυρνάει την πλάτη της στον Ηρακλή όταν μετά από αποκρούσεις και κόντρες η μπάλα βρέθηκε ιδανικά σε αντίπαλο ο οποίος εστειλε την μπάλα αρχικά στο οριζόντιο και στη συνέχεια μέσα από την γραμμή του τέρματος. Το 1-3 δεν επιτεύχθηκε ποτέ με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να σκάει κάτω χωρίς να περνάει την γραμμή του τέρματος στο 85′. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στο 90′ με σουτ έξω από την περιοχή.

ΗΡΑΚΛΗΣ : Ζήσης, Καλαιτζής, Μουρατίδης Γ., Παπαδόπουλος Δ., Μουρατίδης Αλ., Παπάκης, Ευθυμιάδης, Τσαχουρίδης, Πολύμερος(Κωφίδης), Λαδάς, Μιχαηλίδης.