altΠολυκαστρο – Αργυρούπολη 5-2.alt

Πλασματικό το σκορ στον τελευταίο αγώνα του έτους για τον Ηρακλή, που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες και αυτό γιατί στο 82′ το σκορ ήταν 2-1 και η ομάδα πίεζε να ισοφαρίσει!

Στο πρώτο μέρος το Πολύκαστρο είχε τον αέρα και κατάφερε να προηγηθεί  με 2 τέρματα στο 6′ και στο 43′ από λάθη στην άμυνα. Η σημαντικότερη – και όχι μοναδική –  ευκαιρία για τον Ηρακλή ήταν στο 1-0 όταν ο Βέργος επιχείρησε δυνατό σουτ και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει βρισκόμενος σε πλεονεκτηκή θέση.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε ιδανικά για τον Ηρακλή ο οποίος νωρίς, έχοντας δυο καλές ευκαιρίες για τέρμα, στην τρίτη ο Μπάμπης Μιχαηλίδης μείωσε με κοντινό πλασέ βάζοντας παράλληλα την ομάδα στο παιχνίδι. Η συνέχεια ήταν καλή για τον Ηρακλή με τους Βέργο, Λαδά και Μουρατίδη να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά να μην τα καταφέρνουν. Αντί αυτού ο Ηρακλής είχε την ατυχία να τραυματιστεί ο τερματοφύλακας Ζήσης περίπου στο 80′ και μη έχοντας άλλη επιλογή η ομάδα να συνεχίσει μέχρι τέλους. Ετσι στο 83′ και στο 84′ έγινε το 4-1 για το Πολύκαστρο και με αυτόν τον άδικο τρόπο η ομάδα να χάνει την ευκαιρία που είχε έστω να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά. Για την ιστορία το 4-2 σημείωσε ο Βέργος για να κλείσει το σκορ στις καθυστερήσεις το Πολύκαστρο με το “βαρύ” αλλά άδικο 5-2.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ζήσης, Μουρατίδης Α.(Πολύμερος), Μόνης, Αρβανίτης, Ευθυμιάδης, Μουρατίδης Γ.(Κωφίδης), Τσαχουρίδης, Μιχαηλίδης, Βέργος, Παπαδόπουλος, Λαδας.

Η τελευταία αγωνιστική για τον πρώτο γύρο θα γίνει στις 4 Ιανουαρίου όπου ο Ηρακλής θα υποδεχτεί τον Ατρόμητο Π. Αγιονερίου στις 15:00.