alt

Αργυρούπολη – Γουμένισσα 2-2, 3-3 παράταση & 8-7 πεν.alt

Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση για τον Ηρακλή που κατάφερε με 10 να ισοφαρίσει στην παράταση 3-3 και να πάει στα πέναλτυ νικώντας με 8-7.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηρακλή και στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με κεφαλιά του Ανδρέα Σερταρίδη για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδος του ο Χρήστος Ευθυμιάδης στο τέταρτο. Ενα λεπτό αργότερα ήρθε η μείωση του σκορ με τον Καραελευθερίου σε 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Να σημειωθεί πως στο πρώτο μέρος υπήρξαν πολλές ευκαιρίες για τέρματα και για τις δύο ομάδες με αυτές του Ηρακλή να είναι κραυγαλέες. Αναφορικά το τετ α τετ του Κώστα Φυλακτάκη, η κεφαλιά του Αλέξη Φωτιάδη, το πλασέ του Χρήστου Ευθυμιάδη κ.α.

Στο δευτερο μέρος το Πάικο πίεζε για την ισοφάριση με την κόπωση να είναι εμφανής στην ομάδα του Ηρακλή, αλλά οι παίκτες του με την συνολική παρουσία τους έδειξαν οτι είχαν τα ψυχικά αποθέματα και ήταν αποφασισμένοι για αυτόν τον αγώνα. Η ισοφάριση ήρθε στο 88′ για τους φιλοξενούμενους με τον Τζεβελέκη έπειτα από κόρνερ, το οποίο προηγήθηκε της φάσης που διαμαρτύρεται ο Ηρακλής, όταν η μπάλα χτυπησε στο χέρι του επιθετικού.

Ετσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στο πρώτο μισό οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Τζεβελέκη και πάλι. Αξια αναφοράς η επέμβαση στο παραθυράκι που κράτησε το σκορ σε 2-3 στον κεραυνό του Ανδρέα Σερταρίδη.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης και ενώ ολα έδειχναν δύσκολα καθώς αποβλήθηκε ο Ανδρέας Σερταρίδης με δεύτερη κίκτρινη, ήρθε ο Πασχάλης Παπάκης να ισοφαρίσει σε 3-3 και να στείλει την πρόκριση στα πέναλτυ.

Εκεί χτυπήθηκαν 7 εύστοχα πέναλτυ από τις δυο ομάδες και στο όγδοο της Γουμένισσας απέκρουσε ο “αειθαλής” Ηλίας Μαυρόπουλος για να ευστοχήσει στη συνέχεια ο Σάκης Δαγκλιάρης. Στα πέναλτυ ευστόχησαν οι Ευθυμιάδης Θ., Τσαχουρίδης, Δελήπαλτας, Χαριτωνίδης, Πρόγια, Φυλακτάκης και Παπάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ : Μαυρόπουλος, Πρόγια, Ευθυμιάδης Θ., Χαριτωνίδης, Φωτιάδης(80′ Δαγκλιάρης), Σερταρίδης, Λουνής(46′ Δελήπαλτας), Τσαχουρίδης, Παπάκης, Φυλακτάκης, Ευθυμιάδης Χ.(107′ Βασιλειάδης Σ.).